Bardzo wielu z nas posiada utrudnienia z koncentracją, czyli sztuką skupienia uwagi na jakimkolwiek zadaniu oraz należytym przygotowaniu go. Pobudek może być wiele, niewłaściwa dieta, napięcie, brak ruchu a także kilka innych. Utrudnienia z skupieniem myśli to jednakże nie tylko domena ludzi w podeszłym wieku, niemniej jednak także maluchów oraz nastolatków w wieku szkolnym (ma możliwość to być największą przeszkodą w uczeniu się).
Jest natomiast alternatywa na wyjście, a chociażby pomniejszenie tego kłopotu. Chodzi tu mianowicie o popularne środki na koncentrację, tak zwane suplementy diety. W większości wypadków, oprócz koncentracją, oddziałują one również na pamięć, logiczne myślenie, zdolności prostego uczenia się oraz zdobywania nowych zdolności. Jak widać, tego typu sposoby na koncentrację umieją ulżyć nie tylko młodym osobom, którzy są zobowiązani przygotować się do sprawdzianu albo odpytywania w szkole, a są bez ustanku rozkojarzeni i nieobecni, ale też osobom starszym, które w bardzo wielu przypadkach na przykład zapominają zażyć lekarstwa, albo nie pamiętają w sklepie, co miały nabyć.

Nie istnieje dodatkowo czegoś takiego jak jeden, wymarzony medykament na koncentrację. W każdej aptece, czy to stacjonarnej czy internetowej, odnajdziemy bynajmniej kilkanaście takowych towarów. W znaczącej liczbie sytuacji ich receptury są dość podobne, aleoczywiście mogą się nieznacznie różnić. W wielu wypadkach wyszukamy w nich miłorząb japoński, lecytynę, magnez, niemniej jednak również guaranę, żeńszeń czy kofeinę a dodatkowo cynk, selen albo witaminy z grupy B. Przy tych wszystkich dobrodziejstwach, mieszaniny te nie są zbyt drogocenne oraz zazwyczaj właściwie każdy będzie miał możliwość samemu bez problemów pozwolić na ich drobne przetestowanie.